Konsekwencja w życiu z psem

Konsekwencja 👈

Konsekwentnie rozpoczynamy nową serię – tym razem o nas, dla nas, świadomych opiekunów psów (z czego nasze czworonogi mam nadzieję, nieźle skorzystają 😄) A jak konsekwentnie to i o konsekwencji trochę będzie. Temat bardzo ważny, z którego każdy opiekun psa powinien zdawać sobie sprawę.Konsekwencja, czyli postępowanie według określonych reguł czy zasad ułatwia nam i naszym psiakom żyć w pewnej harmonii 🧘

– Ustalenie zasad panujących w życiu codziennym z psem, zasad panujących w domu i przestrzeganie ich przez wszystkich domowników, pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa psa.
– Konsekwencja, nie rygor – ustalając zasady, pamiętajmy o naturalnych potrzebach naszego psa, jego upodobaniach, osobowości 🧡 Przykładowo, zabronienie węszenia podczas spaceru nie jest konsekwencją, a niezrozumieniem potrzeb własnego psa.
– Psy uczą się przez konsekwencje zdarzeń – to co ich spotyka, co dzieje się po danej sytuacji/ zachowaniu, sprawia, że zachowanie wzmacnia się lub wygasza (w zależności od tego, czego pies po nim doświadcza).
– Brak ustalonych jasnych zasad panujących we wspólnym życiu z psem prowadzi do zaburzonej możlwiości uczenia się 🤯
– Brak jakiejkolwiek konsekwencji (lub “przedobrzenie” w drugą stronę) prowadzi do przewlekłego stresu, w organizmie psa wydziela się kortyzol, który na dłuższą metę prowadzi m.in. do obniżenia systemu odpornościowego.
– Brak konsekwencji prowadzi do chaosu, na skutek czego nasz czworonóg może być niespokojny, pobudliwy, zestresowany, a my – opiekunowie – wciąż poirytowani.

Bądźmy konsekwentni. Ustalając zasady czy np. pies może spać z nami w łóżku, jeść przy stole, znosić do domu patyki itd. skonsultujmy to ze wszystkimi domownikami. Pamiętajmy także o potrzebach naszych czworonogów. To jak wygląda ich życie, jest całkowicie zależne od nas. Niech będzie to dobre życie, takie, którego sami by sobie nawet nie wyśnili 😄