Oferuj, nie narzucaj
Zastanawiałeś/aś się kiedyś, czy np. głaski, które oferujesz swojemu psu podczas spaceru, czy np. kontakt z napotkanym psem jest tym, co Twój pies wybrałby w danym momencie? Jeśli tu jesteś, to znaczy, że chcesz dla swojego psa, jak najlepiej. Podsunę Ci więc kilka rzeczy do przemyślenia:
– Kiedy wchodzisz w interakcję z psem, pozostaw mu możliwość odejścia, a jeśli odejdzie, pozwól mu na to i nie podążaj za nim, a szczególnie jeśli to psiak, który dopiero co pojawił się w Twoim życiu.
– Jeśli Twój pies jest “niedotykalski” (co jest głębokim tematem i może kryć się pod tym naprawdę bardzo wiele), uprzedź go przed dotykiem. Możesz np. za każdym razem przed dotykiem mówić “uwaga, będzie dotyk” i dać psu chwilę na rekację – zostaję, lub odsuwam się.
– Jeśli trenujesz ze swoim psem posłuszeństwo, sztuczki czy cokolwiek innego, co jakiś czas zrób przerwę i np. odrzuć smaka. Jeśli wróci do treningu – kontynuuj, jeśli jednak ociąga się, aby do Ciebie wrócić, zajmuje się czymś innym, np. węszy podłogę – zakończ trening. Zakończ go również, jeśli Twój psiak odchodzi, zaczyna się często rozglądać, wykazuje sygnały stresu (np. oblizywanie się, ziewanie, ściągnięte wargi, dyszenie (nie z powodu gorąca) itd.)
– Twój psiak boi się różnych obiektów? Załóżmy, że boi się leżącej na ziemi reklamówki. Możesz do niej podejść, dotknąć, pokazać psu, że to nic strasznego, ALE nie zmuszaj swojego psa do podejścia do niej, nie wołaj go, nie przyciągaj smyczą. Możesz np. podejść do niego, dać mu smaka, powiedzieć, że to reklamówka, nie ma czego się bać i odejść w kierunku, w którym on chce iść.
– Twój pies boi się różnych dźwięków? Załóżmy, że boi się burzy, która trwa w najlepsze Zaoferuj mu swoje wsparcie. Usiądź w jego pobliżu, pokaż mu, że jesteś, postaraj się samemu/ej zrelaksować, ALE nie bierz psa na siłę, na ręcę tuląc go, aby mu pomóc. Jeśli sam podejdzie bliżej, super – zaoferuj płynne, spokojne głaskanie. Jeśli jednak woli np. siedzieć pod kanapę, pozwól mu na to i nie wyciągaj go stamtąd na siłę.
To tylko kilka codziennych przykładów, w których często nieświadomie narzucamy psu coś, co wydaje nam się najlepsze, a niekoniecznie takie jest. Nieświadomość ze strony ludzi jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów behawioralnych naszych czworonogów.Oferuj swojemu psu kontakt, aktywności czy wsparcie, ale nie zmuszaj go do nich, nie narzucaj ich. Upewnij się, że jest to dla niego okej w danej sytuacji, w danym momencie. Obserwuj uważnie i słuchaj swojego psa. Dzięki temu Wasza więź będzie jeszcze piękniejsza
