Oferuj, nie narzucaj

Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, czy głaski podczas spaceru albo kontakt z innymi psami są naprawdę tym, czego Twój pies chce w danym momencie? Jeśli zależy Ci na dobrostanie swojego pupila, warto zastanowić się nad tym, jak dawać mu wybór i przestrzeń. Wedłu zasady „Oferuj, nie narzucaj”, w tym artykule poznasz kilka wskazówek, jak możesz oferować psu wsparcie, zamiast narzucać mu swoje działania.

1. Daj wybór

Daj psu możliwość wyboru
Kiedy wchodzisz w interakcję z psem, zawsze daj mu szansę odejścia. Jeśli pies zdecyduje się odejść, uszanuj to i nie podążaj za nim, szczególnie jeśli to psiak, który dopiero do Ciebie trafił. Pozwól mu na własną przestrzeń i czas na adaptację.

Uprzedzaj o dotyku
Jeśli Twój pies nie przepada za dotykiem, zadbaj o to, by zawsze wiedział, że zamierzasz go dotknąć. Mów na przykład: „Uwaga, będzie dotyk” i daj psu chwilę na reakcję. Jeśli chce się oddalić – pozwól mu na to. Wzajemne zrozumienie jego granic pomoże zbudować zaufanie.

Trening z przerwami
W czasie treningu, co jakiś czas zrób przerwę. Na przykład, odrzuć smakołyk i zobacz, czy pies chce wrócić do ćwiczeń. Jeśli kontynuuje z entuzjazmem – świetnie, jeśli jednak węszy, rozgląda się lub zaczyna wykazywać sygnały stresu (jak oblizywanie się, ziewanie, dyszenie), zakończ trening. Ważne jest, aby pies czuł się komfortowo i nie był zmuszany do ćwiczeń, gdy jest zestresowany.

2. Wspieraj mądrze

Nie zmuszaj do konfrontacji z lękiem
Jeśli Twój pies boi się jakiegoś obiektu, na przykład leżącej na ziemi reklamówki, pokaż mu, że nie jest to groźne, ale nie zmuszaj go do podejścia. Możesz podejść, dotknąć obiektu, pokazać psu, że to nic strasznego, ale nie ciągnij go smyczą. Pozwól psu na samodzielną decyzję, czy chce się zbliżyć.

Wsparcie podczas strachu
Jeśli Twój pies boi się hałasów, takich jak burza, zaoferuj mu swoje wsparcie, ale na jego warunkach. Usiądź w pobliżu, pokaż, że jesteś, ale nie zmuszaj psa do przytulania czy brania na ręce. Jeśli podejdzie bliżej, zaoferuj płynne, spokojne głaskanie. Jeśli jednak woli np. siedzieć pod kanapę, pozwól mu na to i nie wyciągaj go stamtąd na siłę.

3. Podsumowanie

To tylko kilka codziennych przykładów, w których często nieświadomie narzucamy psu coś, co wydaje nam się najlepsze, a niekoniecznie takie jest. Nieświadomość ze strony ludzi jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów behawioralnych naszych czworonogów. Oferuj swojemu psu kontakt, aktywności czy wsparcie, ale nie zmuszaj go do nich, nie narzucaj ich. Upewnij się, że jest to dla niego okej w danej sytuacji, w danym momencie. Obserwuj uważnie i słuchaj swojego psa. Dzięki temu Wasza więź będzie jeszcze piękniejsza 💚