Współpraca z człowiekiem

Współpraca z człowiekiem 👨🐶

Dlaczego kontakt socjalny, współpraca i szkolenie ze zdobywaniem nagród jest tak ważne dla naszych czworonożnych przyjaciół?
Odpowiedź znajdziesz poniżej:
– Kontakt socjalny (a szczególnie wsparcie socjalne), wspólne spędzanie czasu oraz treningi z wykorzystaniem nagród wzmacniają relację na linii pies-człowiek oraz pozwalają na lepsze poznanie siebie nawzajem ❤️
– Osiąganie nagród podnosi nastrój psa, ma bardzo duże znaczenie w kwestii spełnienia emocjonalnego i zaspokojenia potrzeby odnoszenia sukcesów 🥇
– Dla poczucia bezpieczeństwa psów niezwykle ważna jest konsekwencja i przewidywalność, dlatego nauka podstawowych haseł i nauka reguł panujących w domu oraz poza nim jest tak istotna.
– Nauka nowych sztuczek to nie tylko zabawa. Dla psa to także praca umysłowa 🧠 która rozwija jego umiejętności poznawcze i pozwala dłużej zachować “zdrowy umysł”.
– Praca węchowa obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu), wycisza i męczy psa bardziej niż np. aportowanie.
– Trening jest jednym ze sposobów na zaspokojenie potrzeby zdobywania jedzenia 🥕
– Potrzeba szkolenia z nagrodami jest silnie rozwinięta szczególnie u ras myśliwskich i pasterskich.
– Bordery obecnie często kojarzą się ze sportem agility, w którym świetnie się sprawdzają. Jest to zasługa genetycznie wyuczonej pracy z człowiekiem i bardzo dobrego poczucia przestrzeni.
– Rasy do towarzystwa, jak np. shih-tzu, maltańczyki, bolończyki, pomimo że nie były wykorzystywane do stróżowania, polowania, zaganiania itp. również mają potrzebę współpracy z człowiekiem.

Ciekawostki:
✅ Pies już w 49 dniu życia jest w stanie uczyć się tak efektywnie, jak dorosły pies.
✅ Elementy szkolenia mogą stanowić bardzo ważny składnik terapii zaburzeń behawioralnych.