Zachowanie a dieta psa – co mają ze sobą wspólnego? Borykając się z problemami behawioralnymi psa, Opiekunowie najczęściej wybierają się do Behawiorysty psów. Im szybciej Opiekun zgłosi się na konsultację do odpowiedniego specjalisty, tym lepiej. Niestety wielu Opiekunów decyduje się na fachową pomoc, dopiero gdy zachowanie psa jest społecznie nieakceptowalne. W takim wypadku praca nad rozwiązaniem problemu może okazać się dłuższa i trudniejsza.
Niepokojące zachowanie psa może wynikać z przyczyn czysto behawioralnych. Może być także wynikiem problemów na tle zdrowotnym lub nawet nieodpowiedniej diety. Jest to kolejnym powodem, dla którego niepokojącymi zachowaniami psa, powinniśmy zająć się jak najszybciej.

Na co wpływa dieta psa?
“Jesteś tym co jesz”, czyli to, co je Twój pies, znacznie wpływa na jego stan zdrowia, samopoczucie, a co za czym idzie, zachowanie. Prawidłowe żywienie, dostarczanie odpowiedniej ilości i jakości składników odżywczych pomaga ograniczyć problemy behawioralne, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie je wyeliminować.

Za mało/ za dużo
Częstym błędem żywieniowym jest dostarczanie psu zbyt małej lub zbyt dużej ilości pokarmu. Psy, szczególnie te, które przez pewien okres swojego życia były bezdomne i wyszukiwały resztek jedzenia, często mają skłonności do przejadania się. Ma to miejsce, nawet gdy mają one już swój bezpieczny dom i Opiekunów, którzy każdego dnia dbają o pełną miskę. Psy te doświadczyły w swoich życiu głodu i kiedy już mają dostęp do jedzenia, mogą jeść “na zapas”, ponieważ tego nauczyły ich przeszłe doświadczenia. Czasem w przypadku takich psów, możemy mieć wrażenie, że zawsze są głodne. O ile mamy pewność, że nasz pies otrzymuje odpowiednią ilość i jakość posiłków, nie powinniśmy się temu wrażeniu poddawać. Takim sposobem łatwo możemy doprowadzić do niebezpiecznej nadwagi zwierzęcia.
W odwrotnej sytuacji, gdy Opiekun nie zapewnia swojemu psu wystarczającej ilości pożywienia lub gdy dieta psa nie zawiera odpowiedniej jakości składników odżywczych, pies może sam na własną łapę próbować zrekompensować sobie niedobory, wyszukując resztek podczas spacerów. Psy, które są głodne, mogą mieć większą skłonność do przejawiania zachowań agresywnych. Mogą także stać się bardziej apatyczne, mniej skore do zabawy i do prezentowania swoich naturalnych zachowań.

Niedobory składników odżywczych
Niedobory składników odżywczych również mają swoje konsekwencje. Nie tylko mogą prowadzić do poważnych chorób zwierzęcia, ale także znacznie wpływać na jego zachowanie. Przykładowo niedobór żelaza w diecie może przejawiać się ścieraniem i zjadaniem ścian. Ponadto czynniki psychiczne mają duży wpływ na pobudzenie wydzielania soku żołądkowego. Obniżony nastrój psa, odczuwanie bólu, smutku mogą prowadzić do zahamowania wydzielania soków trawiennych, a za czym idzie, osłabienia pobrania i wykorzystania składników odżywczych. Na przyswajanie składników odżywczych mają także wpływ takie czynniki jak regularność karmienia czy np. higiena miejsca, w którym jedzenie jest zwierzęciu podawane.

Na co zwracać uwagę
W Polsce jedną z najczęściej wybieranych diet dla domowych czworonogów jest dieta komercyjna. Na co zwracać uwagę przy wyborze karmy? Przede wszystkim na skład. Wybierajmy karmy dobrej jakości, której producent podaje pełen skład jakościowy i ilościowy. Karma dla psa powinna być dobrana indywidualnie do potrzeb danego czworonoga. Głównym składnikiem pokarmowym w diecie psa jest mięso, więc to ono powinno zwrócić naszą szczególną uwagę. Źródłem węglowodanów powinny być warzywa i owoce. Unikajmy karm, które zawierają zboża, a szczególnie kukurydzę, która zawiera dużą ilość tyrozyny i niewiele tryptofanu. Tryptofan jest niezbędny do syntezy serotoniny, która jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym m.in. za utrzymanie dobrego nastroju, spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Tyrozyna natomiast jest neutralizatorem tryptofanu. Niski poziom serotoniny może prowadzić do nadwrażliwości na dotyk, wzmożonej czujności, drażliwości, stanów depresyjnych, wykazywania zachowań agresywnych czy np. zachowań obsesyjnych.
Karmy komercyjne są łatwo dostępne, jednak w sieciówkach przeznaczonych dla ludzi niełatwo znaleźć dobrej jakości karmę. Najlepiej szukać dobrej karmy dla naszych czworonogów w sklepie zoologicznym. Jeśli nie mamy takiej w swoich okolicach, możemy wybrać sklep zoologiczny online.

Urozmaicenie diety psa jako pomoc w zachowaniu
Jak pisałam w poprzednich artykułach o jedzeniu oraz o współpracy z człowiekiem żucie, gryzienie, memłanie oraz zdobywanie jedzenia to jedne z najważniejszych, podstawowych potrzeb psa. Warto pamiętać o tym, że to, co podajemy psu podczas nauki posłuszeństwa, nauki nowych sztuczek, w nagrodę przy nauce nowych zachowań jest równie ważne, jak to, co wkładamy do psiej miski. Przysmaki dla psa są uzupełnieniem diety naszych czworonogów, zatem i one powinny być dobrej jakości. Podobnie wygląda sprawa z jadalnymi gryzakami. Im bardziej naturalne, im mniej przetworzone, tym lepiej. Jedzenie naturalnych gryzaków pomaga psu rozładować stres, zapewnić potrzebę gryzienia, zająć psa fajną aktywnością.
Niektóre gryzaki mogą pomóc również w innych problemach. Koprofagia, czyli zjadanie własnych odchodów to problem, który dotyczy niejednego czworonoga. Często przyczyną takiego zachowania jest nieodpowiednia dieta. W wielu przypadkach zmiana diety na odpowiednio zbilansowaną oraz podawanie naturalnych żwaczy jako przekąskę rozwiązuje ten niesmaczny problem. Oczywiście zawsze w przypadku takich problemów warto udać się do Weterynarza oraz do psiego Dietetyka.

Zachowanie a dieta psa, wszystko się ze sobą łączy
Jak widać, problemy behawioralne, a dieta psa mogą być ze sobą ściśle powiązane.
Dlatego podczas konsultacji behawioralnych online zawsze pytam Opiekunów o to, co jedzą ich psy. We wpisie wymieniłam tylko kilka przykładów tych powiązań. Muszę także zaznaczyć, że nie jestem Dietetyczką psów. Powyższe informacje przytoczyłam z punktu widzenia Behawiorystki psów, oparte o własne doświadczenia, wiedzę zdobytą na szkoleniach, kursach, warsztatach i wykładach.
Jeśli nie jesteś pewna/ pewny czy Twój pies ma odpowiednią dietę lub widzisz jakiekolwiek zachowania, które Cię niepokoją, skontaktuj się ze specjalistą.
*post sponsorowany