Jedzenie

Jedzenie: gryzienie, żucie, lizanie, zdobywanie 🦴

Każdy wie, że jedzenie to jedna z podstawowych potrzeb w życiu psa. Nie każdy jednak wie, że w tę potrzebę wlicza się także żucie, gryzienie, lizanie i zdobywanie pożywienia (oraz pełnowartościowy posiłek, ale o tym nie będę pisać w tym wpisie, ponieważ jest to baardzo rozległy temat).
Jak powszechnie wiadomo, psy są drapieżnikami (tak, yorki, shih-tzu, maltańczyki i inne małe rasy także 🐶), a te potrzeby wynikają z ewolucji.

➡️ Jeżeli chcemy, aby nasz psiak miał zaspokojone potrzeby związane z jedzeniem powinniśmy przestrzegać kilku zasad:
– Jeden posiłek dziennie podany w misce, który pies może zjeść w spokoju
– Pozostała dzienna dawka jedzenia wydawana w formie zdobywania (np. podczas treningu, zabaw, wydobywana z zabawek inteligentnych itd.)
– Stały dostęp do pełnej miski może negatywnie wpływać na nastrój psa i jego motywację do współpracy z opiekunem
– Popularne tzw. “palenie miski” może negatywnie wpłynąć na jakość uczenia się psa podczas treningów oraz prowadzić do podwyższonego poziomu stresu
– Podczas gryzienia, żucia, lizania, pocierania np. gryzakiem o dziąsła, w organizmie psa wydziela się serotonina (hormon szczęścia)
– Pies powinien mieć ustalone stałe godziny otrzymywania posiłku oraz zdobywania go
– Psiak powinien mieć możliwość gryzienia, żucia i lizania łącznie 1-1,5 godziny dziennie
– Naturalne gryzaki, kongi, lickmaty itd. najlepiej podawać psu po pobudzających aktywnościach (np. zabawa z innym psem, zabawa z opiekunem, wizyta u weterynarza). To pomoże wyciszyć emocje i zrelaksować się naszemu zwierzakowi