Autopielęgnacja

(Auto)pielęgnacja 🛀

Mając psa powinniśmy dbać o jego pielęgnację – kąpać, dbać o stan skóry i sierści, obcinać pazury, sprawdzać i czyścić uszy czy zęby. Jednak nie tylko my poczuwamy się w takim obowiązku. Psy również dbają o swoją pielęgnację – na swój sposób.

Poniżej kilka ciekawostek na ten temat:
– Psy podczas czynności, jaką jest lizanie, prowadzą do wydzielania dopaminy w swoim organizmie (neuroprzekaźnika odpowiedzialnego m.in. za odczuwanie przyjemności) 💚
– Psy często wylizują się, gdy odczuwają stres czy czują się zagrożone 😧
– Niespełnione potrzeby u psów często objawiają się nadmiernym wylizywaniem np. łap, czy wygryzaniem sierści. Może to prowadzić do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych⭐
– Tarzanie jest dla psów naturalnym zachowaniem związanym nie tylko z pielęgnacją, ale także m.in. z redukcją stresu.
– Psy lubią tarzać się w atrakcyjnych dla nich zapachach jak np. martwa mysz czy końskie łajno 😬 Te zapachy są dla nich niczym dla nas drogie perfumy.
– Nie powinniśmy zabraniać psu tarzania, ponieważ hamujemy wtedy jego naturalną potrzebę i pies może zacząć szukać innych sposobów na jej zaspokojenie lub jego nastrój może znacznie się obniżyć.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne to przesadne, wręcz obsesyjne prezentowanie danego zachowania jak np. gonienie ogona czy właśnie lizanie łap. Ciągłe powtarzanie tego zachowania prowadzi do zaburzenia funkcjonowania psa na co dzień, a nawet stwarza niebezpieczeństwo dla jego zdrowia.