Sen i odpoczynek

Sen i odpoczynek 💤

kilka faktów na temat snu i odpoczynku naszych psiaków:
– Pies powinien odpoczywać 16-18 godzin na dobę.
– Nowo narodzony szczeniak przesypia nawet 90% doby.
– Miejsce odpoczynku wpływa na jakość snu 🛏 Legowisko/ posłanie/ klatka (itp) powinno być wygodne, mieć takie wymiary, aby pies mógł bez problemu położyć się w nim na boku (to właśnie w tej pozycji pies zapada w fazę REM) i wyciągnąć na całą długość, nie powinno stać w przechodnim miejscu.
– Jeśli w domu są małe dzieci 👶 pies powinien posiadać swój “kącik”, w którym będzie mieć zapewniony spokój. Może być to np. osobne pomieszczenie czy wydzielona strefa w pokoju, do którego dziecko nie ma dostępu, gdy psiak odpoczywa.
– Podczas snu wydzielana jest serotonina, która jest potrzebna do odpowiedniego metabolizmu i prawidłowej gospodarki neuroprzekaźników.
– To właśnie podczas snu zachodzi regeneracja organizmu, zbieranie sił i redukcja stresu🧘‍♀️
– Zbyt mała ilość (lub nieodpowiednia jakość) snu wpływa na obniżenie jakości uczenia się, ponieważ to właśnie podczas snu tworzą się nowe ścieżki pamięciowe i połączenia nerwowe 💫
– Pies, który nie ma zaspokojonej potrzeby, jak np. poczucia bezpieczeństwa może mieć problem z odpowiednim odpoczynkiem.
– Psy z natury śpią w stadach – głównie ze względów bezpieczeństwa. Dlatego domowe psiaki mają potrzebę bycia blisko swoich opiekunów w ciągu nocy. Jeśli nie chcesz, aby Twój pies spał z Tobą w łóżku, umieść jego legowisko obok łóżka, aby mógł być blisko Ciebie 🧡
– Nigdy nie budź śpiącego psa. Możesz go wystraszyć, zachwiać jego zaufanie do Ciebie czy nawet negatywnie wpłynąć na jego poczucie bezpieczeństwa na co dzień.

Ale, uwaga, uwaga:
➡️ Gdy pies ma zbyt dużo odpoczynku, a za mało aktywności może popaść w depresję lub mieć obniżony nastrój. Mogą również pojawić się inne problemy np. na tle agresji.
✅ Najważniejszy jest BALANS.