Aktywności na spacerach

Aktywności na spacerach 🌳

Jak zapewnić psu ciekawy spacer, po którym psiak będzie spełniony i szczęśliwy? – To zależy 😅
Każdy pies jest inny, jeden uwielbia zabawy szarpakiem, inny jest zadaniowcem, a jeszcze inny woli eksplorację i węszenie każdego kawałka ziemi i każdego centymetra napotkanego krzaczka. I to właśnie do indywidualnych upodobań (a także do stanu zdrowia) powinniśmy dobierać aktywności, jakie fundujemy naszym psom poza domem.

Przedstawię Wam kilka przykładów moich ulubionych aktywności z psami na spacerach, tak, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie i swojego czworonoga:
– Nauka sztuczek i posłuszeństwa z nagrodami – pamiętaj, aby odpowiednio dobrać otoczenie i ilość bodźców do tego, na jakim poziomie zaawansowania ćwiczeń jesteście.
– “Zaginiony miś” 🐻 – Zabieramy na spacer zabawkę naszego psa. Podczas spaceru, kiedy nie jest na nas skupiony, wypuszczamy zabawkę z rąk lub chowamy za drzewem/ ławką i idziemy dalej, jak gdyby nigdy nic. Po kilku/ kilkunastu krokach mówimy do psa “Gdzie jest ….(tu wstaw imię/ nazwę zabawki)?” i zawracamy na wspólne poszukiwania.
– Szukanie smaków w trawie – Wysypujemy garść smakołyków w trawę i zachęcamy psiaka do ich wyszukania (polecam szczególnie po stresujących sytuacjach, jak np. spięcie z innym psem)
– “Drzewko” 🌳 – Znajdujemy drzewo z korą z wypustkami (np. dąb) i upychamy między wypustki w korze smakołyki psa. Następnie zachęcamy go do przeszukania drzewa i zgarnięcia skarbów. Pamiętaj, aby smakołyki upychać na takiej wysokości, aby Twój psiak mógł je zjeść, będąc na czterech lub dwóch łapkach (nie wyżej).
– Naturalne przeszkody – Będąc na spacerze, możemy wykorzystać to, co oferuje nam przyroda. Jeśli np. napotkamy przewrócone drzewo, możemy wykorzystać je do nauki przeskakiwania czy np. chodzenia po położonym pniu drzewa 🪵 Takie aktywności pomagają np. lękliwym szczeniakom poczuć się pewniej siebie.
– Zabawa w przeciąganie się szarpakiem (często sprawdza się jako strategia radzenia sobie psów z zachowaniami agresywnymi)
– Wspólny spacer z zaprzyjaźnionym psem 🐶
– “Szukanie myszki w trawie” 🐀 (szczególnie dla lękliwych psiaków, które chcemy “rozluźnić” i zachęcić do samodzielnej eksploracji) – Zatrzymujemy się, kucamy i szukamy czegoś na ziemi, mówiąc samemu do siebie z zachwytem “wooow, ale znalazłem/am super rzecz” i możemy podłożyć tam np. smaczka, zabawkę, gryzaka – jeśli psiak przyjdzie sprawdzić, co takiego znaleźliśmy, pozwalamy mu to wziąć.

Możliwości jest sporo, a to tylko kilka przykładów. Celowo nie umieszczam tu pogoni za piłką czy patykiem, których nie jestem zwolenniczką, ponieważ często są one nieodpowiednio używane przez opiekunów i zamiast „zdrowo” zmęczonego i spełnionego psa mamy tykającą bombę.
Pamiętajmy, aby aktywności na spacerach dobierać indywidualnie do naszych psów oraz o tym, aby zapewniać naszym czworonogom możliwość swobodnej eksploracji terenu 💚