Linka treningowa

Linka treningowa

Czy mój pies powinien mieć linkę treningową? Jaką linkę wybrać i po co ona w ogóle jest? 🧐

Linka treningowa to nic innego jak długa, nieautomatyczna smycz. Używa się jej m.in. do zaspokojenia potrzeby psa, jaką jest swobodna eksploracja, gdy mamy psa, którego nie możemy puszczać ze smyczy z różnych względów.

– Długa linka świetnie nadaje się do nauki przywołania 📣
– Zapewnia bezpieczeństwo psa i jego otoczenia, zanim nauczymy go wracać na hasło.
– Nawet jeśli Twój pies już bardzo dobrze się odwołuje, są miejsca gdzie nie powinniśmy spuszczać go ze smyczy – np. las 🌳🌳
Linka w lesie zapewni Twojemu psu swobodną eksplorację i dobrą zabawę, Ty nie dostaniesz mandatu, a zwierzęta zamieszkujące ten teren będą bezpieczne.
– Pies na długiej lince ma dużo większą swobodę komunikacji oraz dużo większy wachlarz strategii radzenia sobie 💚 (o tym opiszę więcej w osobnym poście)
– Jaką długość powinna mieć linka? – To zależy – głównie od Twoich preferencji. Osobiście najczęściej używam linek 8-10 metrowych. Krótsze nie zapewniają aż takiej swobody eksploracji, a te 15 metrowe są już dość ciężkie.
– Jaką szerokość powinna mieć linka – To również zależy – tym razem od Twojego psa, a konkretniej od jego wielkości oraz od materiału produktu. Polecam linki z materiału biothane. W ich przypadku dla psów małych (do 10 kg) sprawdzą się takie o szerokości 9 mm, dla średnich psów (ok. 15-25 kg) 1,3 cm, dla psiaków o wadze do 45 kg – 16 mm, a dla tych jeszcze większych – 19 mm. Zawsze jednak warto przed zakupem zapoznać się z zaleceniami producenta.