Spacerowy sprzęt 🐾
Szelki, obroża? A co z tą smyczą? Co warto zabrać ze sobą na spacer z psem i w zasadzie, po co mi to wszystko?
Szelki
– Szelki na codzienne spacery? – Guardy. Guardy to szelki, które są wygodne dla psa, nie ograniczają ruchów, najczęściej posiadają szeroką regulację.
– Odpowiednio dobrane szelki to takie, pod które możesz włożyć dwa palce (w przypadku ras miniaturowych jeden palec) między nie, a skórę psa. Jeśli nie możesz włożyć dwóch palców lub czujesz na nich silny ucisk – szelki są zbyt ciasne. Jeśli możesz włożyć więcej placów – szelki są zbyt luźne.
– Szelki na wymiar – jest ta najlepsza forma dla psiaków z “nietypową” budową.
– Easy walki? – easy walki to szelki często stosowane przy psach, które ciągną na smyczy. Posiadają poziomy pasek przechodzący od jednego do drugiego ramienia psa. Nie są one odpowiednie dla szczeniaków. Szelki easy walk blokują staw ramienny i mogą powodować bolesne napięcia w ciele – nie używaj ich bez konsultacji weterynarza i trenera lub behawiorysty.
*Pamiętaj, że pracując nad ciągnięciem na smyczy nie powinnyśmy skupiać się na zachowaniu, a na źródle tego problemu.
– Szelki zakładane przez łapki czy przez głowę? – Kwestia indywidualna – Większość psów nie lubi dotykania łap. Są również psiaki, które mają wrażliwe uszy lub czują dyskomfort podczas przekładania akcesoriów przez głowę – w takich wypadku najlepszym wyborem będą szelki posiadające zapięcia umożliwiające założenie ich bez przekładania.
Obroża
– Często polecana dla szczeniaków, które jeszcze rosną, a ich kości nadal się kształtują. Jednak jeśli specyfika rasy nie wyklucza noszenia w młodym wieku szelek, te będą dla psa bezpieczniejsze, głównie ze względu na częstą ekscytację maluchów podczas spacerów i częste “zrywy” na smyczy.
– Odpowiednio dobrana obroża to taka o szerokości dwóch kręgów szyjnych psa. W kwestii jej przylegania sprawa wygląda tak samo jak w przypadku szelek (opis powyżej).
– Zbyt cienka i/ lub zbyt ciasna obroża może powodować m.in. uraz węzłów chłonnych, zapadnięcie tchawicy, uszkodzenie tarczycy, uszkodzenia mechaniczne.
– Obroża jest niebezpieczna dla psów silnie ciągnących na smyczy.
Smycz
– Smycz na szybki spacer w mieście? – Smycz nieautomatyczna o długości ok. 2 m
– Smycz na dłuższe spacery w parku/ lesie/ na polach? – Smycz nieautomatyczna o długości 5 i więcej metrów, tzw. linka treningowa
– Materiał linki? – Osobiście polecam linki z materiału biothane. Jest to materiał, który się nie plącze, nie nasiąka wodą (więc nie przybiera na wadze), nie parzy dłoni gdy po nich przejedzie i który bardzo łatwo się czyści.
– Smycz flexi? – Smycz flexi nie jest odpowiednia dla żadnego psa. Jest ona wygodna dla opiekuna, ale to jedyna jej zaleta. Flexi zaburza komunikację na linii pies-opiekun, zaburza poczucie bezpieczeństwa psa, prowokuje do “łowienia psa” powodując nieprzyjemne szarpnięcia, może poparzyć dłonie gdy po niech przejedzie.
Akcesoria opiekuna
– Woreczki na psie odchody (najlepiej te biodegradowalne) – sprzątanie po własnych psiakach to nasz obowiązek. Nie tylko dlatego, że sąsiad patrzy. To nasz obowiązek wobec ludzi, zwłaszcza dzieci i wobec innych zwierząt. W psich odchodach znajdują się niebezpieczne bakterie czy często nawet pasożyty.
– Saszetka ze smakami, która przyda się w trudnych dla Twojego psa sytuacjach lub gdy chcesz wykonać krótki trening
– Butelka z wodą (głównie w ciepłe dni)
– Szarpak lub inna zabawka jeśli Twój psiak jest nimi zainteresowany poza domem – mogą pomóc psu rozładować negatywne emocje np. po nieprzyjemnej interakcji z innym psem.