Psie wybiegi

Wybieg dla psów 🐕🦮🐕‍🦺

Psie wybiegi stają się coraz popularniejsze. Można je spotkać już nawet w wielu małych miasteczkach.
Czy psi wybieg to dobre miejsce na “spacer” z psem?
Odpowiedź brzmi “i tak i nie”:
– Jeśli masz szczeniaka, który nie ma jeszcze szczepień 💉 nie zabierałabym go na ogólnodostępny psi wybieg – nie wiesz, czy nie był on odwiedzony przez innego psa z chorobą zakaźną.
– Psi wybieg może być fajnym miejscem, pod warunkiem, że nie ma w nim jednocześnie kilku/ kilkunastu (😲) psów.
– Bez względu na to, jak Twój pies jest super spokojny, wyszkolony i ułożony, nie będzie czuł się komfortowo na ograniczonej przestrzeni z kilkoma nieznanymi sobie psami – mam tu na myśli małe wybiegi.
– Znajomość psiej komunikacji to podstawa(❗) do tego, aby ocenić czy Twój pies czuje się dobrze i super się bawi czy “walczy o przetrwanie”.
– Wiele osób nieznających psiej komunikacji nazywa prawie każdą interakcję między psami zabawą, co jest w większości przypadków błędem ❌
– Jeśli masz w swojej okolicy psi wybieg i chcesz z niego korzystać, najlepiej wybierz godzinę, o której mało psów go odwiedza. Jeśli widzisz, że wybieg jest pusty, lub względem jego wielkości jest tam mało psów, daję zielone światło 😃 ALE ⬇️
– Znów – psiak komunikacja to podstawa – obserwuj swojego ale i pozostałe psy. Jeśli widzisz, że interakcja między nimi przebiega gładko – super, jeśli jednak któryś z psów nie czuje się komfortowo, lepiej się rozejść.
– Wielu opiekunów uważa, że ich pies czuje się na wybiegu super, poznaje i bawi się z innymi psami, zaspokaja swoje naturalne potrzeby i jest spełniony, bo przecież gdy wróci do domu, pada i odpływa na długie godziny snu 🥱 Często jednak to padnięcie i wielogodzinny sen jest oznaką wykończenia i niekoniecznie tego pozytywnego (zwłaszcza psychicznego)
– Nieodpowiednie interakcje z innymi psami często są przyczyną narastających problemów wobec innych czworonogów, które “pojawiły się nagle”

Często obserwuję psy na wybiegach i interakcje między nimi i szczerze mówiąc, mogę policzyć na palcach jednej ręki, ile razy zaobserwowałam fajne interakcje między psami (lub ich brak co też jest ok). Większość psów, które się nie znają, nie czują się komfortowo na ograniczonej, niewielkiej przestrzeni z innymi psami. Jeśli chcemy poznać ze sobą psy, udajmy się na wspólny spacer w bezpiecznym miejscu (nie wzdłuż ulicy na smyczy o długości 1m). Super, że wielu opiekunów dba o to, aby ich pies miał kontakt z innymi psami, ale pamiętajmy – najważniejsza w tym wszystkim jest jakość tych kontaktów.
A psa na spacerze możesz zmęczyć i zaspokoić jego naturalne potrzeby w inny sposób. W jaki? o tym w następnym poście 💚