Harmonizuj się

Harmonizuj się 💞

Harmonizacja z psem na spacerze to nic innego jak obserwowanie swojego psa, odczytywanie jego sygnałów i dostosowywanie się do nich.
Aby harmonizacja z psem była dla nas łatwa, warto poznać co najmniej kilka sygnałów/ zachowań psa i ich znaczeń.
Poniżej przykłady znaczeń, które mogą nam się przydać podczas wspólnego spaceru:
1. Pies zatrzymuje się/zwalnia i odwraca głowę w lewą/prawą/ stronę – często na widok danego obiektu (np. innego psa) – to zwykle sygnał dla nas, że psiak chce odejść w kierunku, w którym patrzy 👀 aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji – jeśli to możliwe, posłuchaj swojego psa i harmonizuj się z nim.
2. Pies wychodzi przed nas i przecina nam drogę – to zachowanie oznacza “stój, nie idź tam” – zatrzymaj się, pokaż swojemu psu, że rozumiesz jego prośbę.
3. Pies zatrzymuje się – zatrzymaj się razem z nim 🤚 być może potrzebuje więcej czasu, aby ocenić sytuację i uznać czy dalsze podążanie w danym kierunku jest bezpieczne.
4. Zmiana kierunku ⬅️➡️ jeśli Twój pies zmienia kierunek idź za nim – być może wyczuwa, że na Waszej drodze pojawiło się potencjalne zagrożenie lub np. wyczuł ciekawy zapach z boku i chce sprawdzić co to takiego.

Dlaczego harmonizacja z psem jest ważna?
– Pies wie, że ma wpływ na sytuację, dzięki czemu czuje się bezpieczniej
– Podnosi pewność siebie psa 💪
– Wzmacnia Waszą relację
– Uświadamia opiekunom, jak mądre są nasze psy i że nie są tylko ładnymi stworzonkami na czterech łapach 🧠
– Umożliwia psu uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji
– Umożliwia psu korzystanie z innych strategii, np. odejście, zmiana kierunku niż np. obszczekiwanie innego psa

✅ Nie harmonizując się z psem, sami często nieświadomie wprowadzamy go w zbyt trudne dla niego sytuacje.
Jeśli np. nasz psiak widzi naprzeciwko innego psa, który go niepokoi i wyraźnie sygnalizuje nam, że nie chce iść w jego kierunku – zatrzymuje się, odwraca głowę, zachodzi nam drogę – a my nie odczytujemy jego sygnałów i dalej idziemy w kierunku obcego psa, sami doprowadzamy do sytuacji, gdy np. nasz czworonóg zaczyna szczekać, ciągnąć na smyczy i pokazywać zęby mijanemu psu.
To nie jego wina. On chciał odejść, ale uniemożliwiliśmy mu to, więc sięgnął po inną strategię – zachowania agresywne. Dlatego tak ważne jest, aby będąc opiekunem psa, uczyć się jego komunikacji i harmonizować się z nim.

*Jedno zachowanie psa może mieć kilka znaczeń – zależy ono od kontekstu i danego psa. W tekście zostały opisane najczęstsze znaczenia wymienionych zachowań.